10. aprila, 2018
V kakšnem podnebju in družbi si želite živeti do leta 2050? Katera so tista dejanja ali ukrepi, ki bodo pripomogla k želenemu podnebju?
»Izpusti toplogrednih plinov, energetska obnova stavb, učinkovita raba energije, trajnostna mobilnost, obnovljivi viri energije,« so pojmi, za katere ste zagotovo že slišali in morda vam že štrlijo iz ušes. A hkrati ugotavljamo, da morda premalo opazimo in razumemo trud za spreminjanje našega ravnanja in dosežen napredek. Zato si sodelujoči pri projektu LIFE Podnebna Pot 2050 želimo vaših pogledov na te in sorodne teme. Dobesedno. Torej zbiramo vaše poglede v obliki fotografij na temo podnebnih akcij – kako vi vidite in pojmujete podnebne akcije, nenazadnje kako vidite naše podnebje.
So za vas sinonim podnebnih akcij morda vetrnice so vas navdušili električni avtomobili, kakšna druga (nizkoogljična) tehnologija, namesto na kurilno olje doma kurite na les, raje hodite peš ali se vozite s kolesom, kot sedete v avtomobil … Vse to želimo videti v sklopu fotografskega natečaja Podnebna pot. Ob tem želimo razumeti vaša razmišljanja glede človekovega vpliva na podnebne spremembe in vaše pomisleke ob tem. Cenili bomo, če nas opozorite na morda spregledana pozitivna dejanja, s katerimi bi se lahko še drugi borili proti podnebnim spremembam. Veseli bomo fotografij dobrih zgledov, pa tudi primere slab(š)ih in kje se nam pri izboljševanju podnebja zatika. V fotografski objektiv ujemite vaše vsakodnevno početje za boljše prihodno podnebje (ločujete odpadke, kolesarite, sušite perilo zunaj namesto v sušilcih, kupujete rabljena oblačila in druge izdelke) ali pa pokažete sinergije različnih podnebnih akcij (izboljšanje kakovosti zraka, izboljšanje biotske raznovrstnosti). Poglejte in povejte, kaj je še potrebno narediti.
Fotografski natečaj Podnebna pot je namenjen mladim (od 15 do 29 let), vsak udeleženec lahko sodeluje s tremi fotografijami, ob vsaki poslani fotografiji pa mora biti tudi kratek opis fotografirane akcije. Svoje fotografije nam pošljite na elektronski naslov: natecaj@podnebnapot2050.si ali preko Instagrama s ključnikom #podnebnapot.
Prva nagrada je urbano električno kolo (S-Bikes F50e), druga nagrada je skiro in tretja longboard. Natečaj je odprt do 1.5.2018. Nagrajence bo izbrala strokovna komisija v sestavi: prof. dr. Jadran Lenarčič – direktor Instituta Jožef Stefan, Arne Hodalič – priznani fotograf in Katarina Trstenjak – predstavnica projekta LIFE Podnebna pot 2050. Pravila sodelovanja in nekaj dodatnih namigov glede teme natečaja najdete v priponki.
Fotografski natečaj-pogoji sodelovanja
V Hiši Evrope smo konec septembra izvedli uvodne delavnice našega projekta namenjene odločevalcem.
Več o temOktobra 2020 bo organizirana zaključna konferenca projekta. Konferenca bo mednarodna, pričakujemo eksperte iz srednje Evrope, zahodnega Balkana in drugje.
Več o temPodnebno ogledalo 2018 je vsakoletna publikacija, ki spremlja izvajanje podnebnih ukrepov. Namenjena je v podporo odločanju za izboljšanje obstoječih podnebnih ukrepov. Podnebno ogledalo 2018 je sestavljeno iz večih zvezkov-sklopov. Podnebno_Ogledalo_2018_Zvezek0_Koncno_2018-04-11 Podnebno_Ogledalo_2018_Zvezek1_Koncno_2018-04-12 Podnebno_Ogledalo_2018_Zvezek2_Koncno_2018-04-12 Podnebno_Ogledalo_2018_Zvezek5_Koncno_2018-04-10 Podnebno_Ogledalo_2018_Zvezek7_Koncno_2018-04-12
Več o temInstitut “Jožef Stefan” je v sredini marca skupaj s Kmetijskim inštitutom Slovenije organiziral delavnico na temo emisij v kmetijstvu. Namenjena je bila predvsem zaposlenim na kmetijskem ministrstvu in drugim, ki se poklicno ukvarjajo s problematiko izpustov emisij TGP iz kmetijstva. Delavnico je vodil dr. Jože Verbič iz KIS-a.
Več o temCenter za energetsko učinkovitost na Institutu »Jožef Stefan« (CEU IJS) je na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), 27. februarja, organiziral posvet ‘Perspektive energetskega pogodbeništva in financiranja prenove stavb v Sloveniji v obdobju 2020–2030’. Tematskim predavanjem je sledila razprava o usmeritvah in aktivnostih za razvoj trga storitev učinkovite rabe energije (URE) in perspektivah financiranja energetske prenove stavb.
Več o temEnergetska učinkovitost je dragoceno sredstvo za soočanje z izzivi odvisnosti od uvoza energije in omejenih energetskih virov, potrebe po omejitvi podnebnih sprememb in izboljšanja konkurenčnosti gospodarstva ter obvladovanju stroškov za energijo. V novem predlogu Direktive o energetski učinkovitosti je izpostavljeno, da je energetska učinkovitost prvi ključni element evropske Energetske unije.
Več o temV A B I L O na delavnico »Priprava Dolgoročne strategije za nizke emisije – določitev analize« torek, 6. 11. 2018, ob 8.30, Agencija RS za okolje, Velika sejna dvorana – 4. nadstropje, Vojkova cesta 1b, 1000 Ljubljana Prijave sprejemamo do petka, 2. 11. 2018, na povezavi Prijava na delavnico (kliknite) Projekt LIFE Podnebna pot […]
Več o temDelavnica je bila v četrtek, 7.3.2019, ob 8.45, na Agencija RS za okolje, Ljubljana
Več o temMinistrstvo za infrastrukturo je v sodelovanju z medresorsko delovno skupino pripravilo osnutek celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta Slovenije (NEPN), ki temelji na že pripravljenih strokovnih podlagah ter sprejetih dolgoročnih in srednjeročnih strateških, akcijskih in poročevalskih dokumentih, ki so vsi tudi javno dostopni. Osnutek NEPN predstavlja izhodišče za pripravo NEPN, ki bo potekala v letu 2019.
Več o temIzdelali smo orodje Preglednik za lokalne skupnosti s potenciali in projekcijami zmanjšanja emisij v stavbah in vozilih, prikazanimi po občinah.
Več o tem5. marca 2019 je Institut »Jožef Stefan« – Center za energetsko učinkovitost, v okviru projekta LIFE Podnebna Pot 2050 izvedel tehnično delavnico »Izkoriščanje trde biomase v energetske namene in potenciali do 2050«, s katero smo želeli podrobneje osvetliti različne vidike izkoriščanja (trde) biomase v energetske namene, tako v gospodinjstvih kot v drugih sektorjih ter predstaviti izhodišča za […]
Več o tem