Projekt LIFE Podnebna pot 2050 podpira izvajanje Pariškega sporazuma v Sloveniji.
V okviru projekta LIFE podnebna pot 2050 smo pripravili projekcije emisij toplogrednih plinov za Slovenijo do leta 2050. Sistematično smo raziskali, kako lahko vplivamo na prihodnje emisije. Vrsto kompleksnih dejavnikov smo združili v pregledne scenarije.
Projekcije so koristno orodje za odločevalce in vse deležnike, ki pri odločanju sodelujejo. Izračuni dajo vpogled v vplive različnih odločitev na dogajanje v prihodnosti. Upoštevali smo sedanje stanje (npr. stavbnega fonda), možne ukrepe (npr. celovite energetske prenove stavb, zamenjavo fosilnih z obnovljivimi viri energije) ter dosegljive oz. izvedljive scenarije (npr. letno prenovljene stavbne površine) ter izračunali učinke teh scenarijev v prihodnje: emisije toplogrednih plinov, rabo energije, emisije škodljivih snovi v zrak (NOx, SO2, NMVOC, PM10), potrebne investicije, prihranke pri stroških za energije idr. Podobno smo ocenili scenarije za vse sektorje z emisijami TGP: promet, oskrba z energijo, industrija, široko rabo (stavbe idr.), kmetijstvo, ravnanje z odpadki in rabo tal, sprememba rabe tal in gospodarjenje z gozdovi. Energijo in emisije smo ocenjevali za obdobje do 2050, finančne tokove pa podrobno do leta 2030.
Osnovni namen projekcij, pripravljenih v okviru projekta LIFE Podnebna pot 2050, je omogočiti odločanje o dolgoročnih ciljih in usmeritvah podnebne politike v Sloveniji in pripravo uradnih dokumentov. Rezultati analize scenarijev so bili uporabljeni kot podlaga za Celoviti nacionalni energetskem in podnebnem načrtu Republike Slovenije, ki ga je sprejela Vlada RS februarja 2020, in Resolucijo o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050, ki jo je sprejel Državni zbor RS julija 2021. Poleg tega se projekcije uporablja za pripravo sektorskih dokumentov: že sprejete Dolgoročne strategija energetske prenove stavb do leta 2050 in Nacionalnega programa nadzora nad onesnaževanjem zraka , ki je v pripravi.
Rezultati analize so objavljeni v poročilu Povzetek analize scenarijev za odločanje o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050. Proučili smo različne scenarije s katerimi bo mogoče do leta 2050 doseči neto ničelne emisije, in jih primerjali s scenariji, ki imajo nekoliko nižje cilje za zmanjševanje emisij TGP. Do cilja podnebne nevtralnosti vodijo različne poti, a namen analize ni bil izbrati poti do leta 2050, temveč ugotoviti, kako ambiciozen cilj si lahko zastavimo. Scenarije smo ovrednotili, kot že omenjeno glede okoljskih, makroekonomskih, sektorskih in drugih koristi. Ključni rezultati analize scenarijev kažejo na to:
Strokovne podlage so tudi pokazale, katere vse pomembne odločitve bo potrebno sprejeti na poti do cilja, to so med drugimi izbira energetske mešanice, obvladovanje obsega prometa idr. Poznavanje dejavnikov prihodnjih emisij, ki smo jih proučili s projekcijami, bo zelo važno tudi za razpravo o zaostrovanju srednjeročnih ciljev in ambicij.
Analiza je potekala v več korakih, ki so omogočali interakcijo z odločevalci in vsemi deležniki. V ta namen smo v času priprave analize izvedli vrsto posvetovanj in sicer.
O potencialih za zmanjšanje emisij TGP:
O ključnih zunanjih dejavnikih, ki vplivajo na prihodnje emisije:
O oblikovanju scenarijev in kriterijev za njihovo ocenjevanje:
O rezultatih analiz:
Izdelanih je bila tudi vrsta podpornih analiz, ki so dokumentirane v poročilih in v objavah rezultatov v strokovnih, znanstvenih in poljudnih publikacijah: Povzetek analize scenarijev za odločanje o Dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050.
Druga poročila in objave v Knjižnici.